Oblíbené
Získejte více světla za méně peněz :: nad 5 000 Kč 5% sleva kód 54UQD4 :: nad 10 000 Kč 7% sleva kód 2c43RR :: nad 20 000 Kč 10% sleva kód R9HNHG

Co je to chytrá domácnost?

Chytrá domácnost označuje pohodlné domácí prostředí, kde lze zařízení a aplikace automaticky ovládat vzdáleně odkudkoli pomocí připojení k Internetu a mobilního nebo jiného síťového zařízení. Zařízení v chytré domácnosti jsou vzájemně propojena přes Internet, což uživateli umožňuje dálkově ovládat funkce, jako je bezpečnostní přístup do domu, teplota, osvětlení nebo např. domácí kino.

Chytrá domácnostKlíčové vlastnosti:

  • Chytrá domácnost umožňuje majitelům ovládat termostaty, světla a další zařízení vzdáleně pomocí smartphonu nebo tabletu prostřednictvím připojení k Internetu.
  • Inteligentní domy lze postavit pomocí bezdrátových nebo drátových systémů.
  • Technologie inteligentních domů poskytuje majitelům pohodlí a úspory nákladů.
  • Bezpečnostní rizika a chyby jsou neustále řešeny jak výrobci, tak i uživateli inteligentních domácích technologií.

Jak funguje chytrá domácnost?

Zařízení chytrého domácnosti jsou vzájemně propojena a lze k nim přistupovat prostřednictvím jednoho centrálního bodu - smartphonu, tabletu, notebooku nebo herní konzole. Dveřní zámky, televizory, termostaty, domácí monitory, kamery, světla a dokonce i zařízení, jako je lednička, lze ovládat pomocí jednoho systému domácí automatizace. Systém je nainstalován na mobilním nebo jiném síťovém zařízení a uživatel může ovládat zařízení na dálku nebo si vytvořit časové plány pro jednotlivá zařízení - např. nastavit na sedmou hodinu ranní světlo v koupelně na denní světlo tak, aby se cítil po ránu svěže.

Inteligentní domácí spotřebiče mají zabudovanou schopnost učit se, takže se mohou učit plány majitele domu a podle potřeby provádět úpravy. Inteligentní domy s možností ovládání osvětlení umožňují majitelům domů snížit spotřebu elektřiny. Některé systémy domácí automatizace varují majitele domu, pokud je v domácnosti detekován nějaký pohyb, když jsou pryč, zatímco jiné mohou zavolat úřady - policii nebo hasiči - v případě bezprostředního ohrožení. Po připojení jsou služby jako inteligentní zvonek, inteligentní bezpečnostní systém a inteligentní zařízení součástí tzv. technologie internetu věcí (IoT), což je sít zařízení, které mohou shromažďovat a sdílet elektronické informace.

Bezpečnost a efektivita jsou hlavními důvody růstu používání inteligentních domácích technologií.

Inteligentní domácnosti mohou obsahovat bezdrátové nebo pevné systémy - nebo obojí. Instalace bezdrátových systémů je snadnější. Zavedení bezdrátového systému domácí automatizace s funkcemi, jako je inteligentní osvětlení, klimatizace a bezpečnost, může stát několik tisíc korun, což je velmi levné. Na druhé straně jsou drátové systémy považovány za spolehlivější a obvykle je obtížnější je hackovat. Drátový systém může zvýšit prodejní hodnotu domu nebo bytu. Ale je tu nevýhoda - je to docela drahé. Instalace luxusního a pevně zapojeného inteligentního systému může stát majitele domů stovky tisíc korun.

RGB chytrá domácnostVýhody a nevýhody chytré domácnosti

Pro:

Instalace inteligentního systému chytré domácnosti poskytuje majitelům pohodlí. Majitelé je mohou ovládat pomocí jednoho zařízení - obvykle pomocí smartphonu nebo tabletu, spíše než ovládat spotřebiče, termostaty, osvětlení a další funkce zvlášť.

Protože jsou prakticky neustále připojeni k Internetu, mohou uživatelé dostávat oznámení a aktualizace o problémech v jejich domovech. Inteligentní zvonky například umožňují majitelům domů vidět a komunikovat s lidmi, kteří přicházejí ke dveřím, i když nejsou doma. Uživatelé mohou také nastavovat a ovládat vnitřní teplotu, osvětlení a spotřebiče.

Náklady na vybudování inteligentního systému mohou majitelé domů financovat z výrazných úspor nákladů na elektřinu a čas. Spotřebiče a elektroniku lze využívat efektivněji, což snižuje náklady na energii.

Proti:

Zatímco inteligentní dům nabízí pohodlí a úspory nákladů, stále existují výzvy. Bezpečnostní rizika a chyby nadále trápí výrobce i uživatele této technologie. Například hackeři mohou získat přístup k internetovým zařízením chytrého domu. V říjnu 2016 botnet s názvem Mirai infiltroval propojená zařízení DVR, kamer a směrovačů, aby prostřednictvím útoku odmítnutí služby, známého také jako útok DDoS, zničil celou řadu významných webů. Mezi opatření ke zmírnění rizik takových útoků patří ochrana inteligentních zařízení silným heslem, použití šifrování, pokud je k dispozici, a připojení důvěryhodných zařízení pouze k domácí síti.

Jak je uvedeno výše, náklady na instalaci inteligentní technologie mohou být od několika tisíc korun za bezdrátový systém až po stovky tisíc korun za systém s pevným připojením. Doporučujeme najít v domácnosti shodu, protože přechod na chytrou domácnost vyžaduje od všech členů domácnosti naučit se nový způsob ovládání, jinak může celá investice přinést více problémů než užitku.

Potřebujete poradit? Zaujala vás chytrá domácnost? Rádi vám poradíme s výběrem i instalací. Kontaktujte nás zde.

+420 727 800 069

Po-Pá 9:30 - 11:30, 12:30 - 16:00

© 2010–2025 Všechna práva vyhrazena. žárovky.cz